Posted in Inspiracje

Jaką choinkę wybrać – sztuczną czy naturalną?

Świąteczny czas zawitał do nas w pełni – witryny sklepowe uginają się pod ciężarem prezentów, miasta migoczą, ustrojone światełkami. Wybór prezentów dla najbliższych nie jest jedynym dylematem, przed którym stoimy. Czeka nas podjęcie decyzji, która co roku wzbudza zaciekłe debaty wśród świętoholików – czy choinka powinna być żywa, czy plastikowa?

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Niektórzy wybór bożonarodzeniowego drzewka traktują jak rytuał, bez którego nie można się obejść. Poniżej zastanawiamy się jakie są zalety i wady wyboru drzewka ciętego i sztucznego.

Na początku weźmy pod lupę sztuczną choinkę. Jej główną wadą jest duża szkodliwość  dla środowiska. Tak, wiemy, że jeden zakup a użytkowanie przez wiele lat – nie zmienia to jednak faktu, że koniec końców choinka wyląduje na śmietniku, gdzie rozkładać się będzie przez setki lat. Przy słabej jakości plastiku dodatkowo uwolnią się szkodliwe substancje.  Przeciwnicy kupowania żywych drzewek argumentują wybór ochroną lasów. Tu wystarczy uważać na źródło, z którego pochodzi choinka. Zdecydowana większość pochodzi ze specjalnych plantacji. Dodatkowo, szybko się rozkłada, nie zaśmieca środowiska, a jeśli mieszkamy w domku z ogródkiem może posłużyć jako kompost.

pexels-photo-306864
pexels-photo-236586

Niewątpliwym atutem naturalnego drzewka jest jego zapach. Obecnie na rynku możemy znaleźć choinki, które wyglądem dorównują żywym, natomiast nic nie jest w stanie zastąpić leśnego aromatu. Klimat świąt gwarantowany!

Sztuczne drzewko jest na pewno łatwiejsze w utrzymaniu. Nie gubi igieł, nie wymaga częstego sprzątania, bałaganu przy wnoszeniu, montażu i wynoszeniu. Wystarczy je wytrzeć z kurzu i możemy je ubierać. Znamy też takich, którzy potrafią nie rozbierać drzewka, tylko je co roku odkurzają, ale to wersja dla wyjątkowych leniuszków J

pexels-photo-704219
pexels-photo-230742

Podsumowując, podobno o gustach się nie dyskutuje, jednak według nas bez naturalnej choinki nie ma prawdziwych świąt! Zapach, klimat, naturalne piękno, a do tego przyjazność środowisku. Już niedługo rozpoczynamy poszukiwanie tej jedynej! Wesołych Świąt!

Wpisz szukaną frazę i naciśnij Enter

Koszyk